Kutsika toitumine - esimesed 12 kuud

Kui soovime toetada oma koera tervist, peame vaatama tervet koera: nad vajavad liikumist, puhkust ja taastumist ning sobivat toitumist.

Kutsika ja kasvava koera toitumine

Alustame kutsikate toitumisest – esimesed 12 kuud.

Me räägime esimesest kaheteistkümnest kuust, kuid paljud tõud saavutavad 50% oma täiskasvanu suurusest juba 5-6 kuu jooksul.

Mõned tõud on täiskasvanuks saanud 8-12 kuuga, teised 12-18 kuuga ja veel teised 18-24 kuuga. Selle suure ulatuse tõttu pole üllatav, et kutsikaiga on tegelikult kriitiline periood, mida peame õigesti läbima.

Võõrutamise järgne periood on tegelikult kõige nõudlikum toitumisperiood koera elus. See on veelgi nõudlikum suurte või hiiglaslike tõugude puhul.

Kutsikatel kasvavad mitte ainult luud, vaid kõik kehaosad. Neil kasvavad lihased ja nad uuendavad pidevalt rakke; see hõlmab naha rakke, naha peal olevaid rakke ja loomulikult punaseid vereliblesid (ja ka valgeid vereliblesid – nagu me teame, on need nende immuunfunktsiooni jaoks üliolulised). Kõigi selle kasvu, regenereerimise ja liikumise jaoks vajavad nad energiat ja toitaineid.

Energia

Koerad on eriti head rasva energiaks kasutamises. Seetõttu ei ole rasv midagi, mida kasvavas kutsikas tuleks vältida.

Rasvhapped

Rasvhapped võivad olla küllastunud, monoküllastumata või polüküllastumata. Erinevus seisneb nende struktuuris. Küllastunud rasvhapped ei sisalda kahekordseid sidemeid süsinikuaatomite vahel ja on seetõttu vesinikuga küllastunud.

Monoküllastumata rasvhapetel on üks kahekordne side (mono = üks). Polüküllastumata rasvhapetel on kaks või enam kahekordset sidet (polü = palju). Mida rohkem on rasvhappel kahekordseid sidemeid, seda vähem stabiilne on molekul, mis tähendab, et see on oksüdatsioonile vastuvõtlikum, mis põhjustab rääsumist. Seetõttu tuleks kalaõlisid hoida tumedas klaaspudelis ja PUFA-rikkaid õlisid ei tohiks kasutada praadimiseks!

Koertel on organismis vajadus kahe eristatava EFA perekonna järele. Need on Omega-6 ja Omega-3 seeria.

Omega-6
Linoolhape (LA)
Arahidoonhape (AA)

Omega-3
Alfa-linoleenhape (ALA)
Eikosapentaeenhape (EPA)
Dokosaheksaeenhape (DHA)

Kuid sageli esineb tasakaalustamatus. Tänapäeval näib, et koerad tarbivad rohkem omega-6 ja kodukoerte esivanemad sõid palju omega-3 rikkast toitu.

Omega-3 rasvhapped

Dokosaheksaeenhape (DHA) on eriti oluline aju ja silmade arengus. See moodustab üle 90% aju omega-3 rasvhapetest. Aju omastab DHA-d rohkem kui mis tahes muud rasvhapet ja DHA puudulikke toite seostatakse üha enam neurodegeneratiivsete haigustega inimestel.

Huvitaval kombel olid DHA-ga rikastatud toitu saanud Beagle kutsikad olid statistiliselt paremad erinevates õppimisülesannetes kui need kutsikad, kes said DHA-puudulikku toitu.

DHA toetab ka müeliini moodustumist – see on valge aine, mis isoleerib ajuringeid. Müeliini ümbrised tagavad elektriliste impulsside kiire ja tõhusa edastamise närvirakkude vahel. Lühidalt öeldes on rasv närvisüsteemi funktsiooni jaoks ülioluline ja lõppkokkuvõttes kehal teadmisel, mida ta peab tegema.

Omega-3 (DHA) rasvhapete allikad:

  • Sprotid
  • Sardellid
  • Makrell
  • Sinikarbid
  • Rohumaal kasvatatud veiseliha ja lambaliha
  • Vetikaõli
  • Rohekarbid

Lisaks on rasvhapped vajalikud terve naha moodustumiseks, immuunvastuse moduleerimiseks ja rasvlahustuvate vitamiinide transportimiseks.

Nahk

Nahk on teie koera keha suurim organ ja sellel on kolm kihti.

Epidermis – pealmine kiht

Dermis – toetab ja toidab – siit leiate närvikiud, põletikumediaatorid, nuumrakud (mis vabastavad histamiini), rasunäärmed, kollageeni ja elastiini.

Subkutaansus – allpool – see on rasv ja sidekude – pakub isolatsiooni ja energiavaru.

Nahk toimib barjäärina mõlemas suunas ja tegelikult moodustab osa immuunsüsteemist.

Rasvlahustuvad vitamiinid

Vitamiinid on vajalikud minimaalses koguses, et toimida oluliste ensüümide, ensüümi eellaste või koensüümidena paljudes keha metaboolsetes protsessides. Rasvlahustuvad vitamiinid võivad organismi lipiidihoidlas talletuda, muutes need puuduse suhtes vastupidavamaks, kuid ka tõenäolisemalt toksiliseks.

Rasvlahustuvad vitamiinid hõlmavad A, D, E ja K.

Vitamiin A: Nägemise roll.

Vitamiin D: Kaltsiumi imendumise soodustamine, immuunfunktsioon.

Vitamiin E: Antioksüdant rakutasandil, kaitseb lipiide oksüdatiivse kahjustuse eest.

Vitamiin K: Normaalne vere hüübimine ja kaltsiumi fosfaatide reguleerimine kasvavas luus.

Valgud

Valgud on suured, keerulised molekulid, mis koosnevad sadadest kuni tuhandetest aminohapetest. Need on keha ehituskivid. Valke on vaja toidus, et pakkuda aminohapete allikat, et ehitada, parandada ja asendada kehavalku.

Valgu allikad:

  • Liha – lambaliha, kana, veiseliha, part, sealiha, känguru, vasikaliha, hirveliha
  • Munad
  • Kala ja mereannid – sprotid, sardiinid, lõhe, makrell, sinikarbid
  • Piimatooted – jogurt, keefir

Kutsika suurus

Kõige olulisem asi, mida oma kasvavas kutsikas jälgida, on nende kaal. Alati peaks olema nähtav taljejoon, kõhu all kitsenemine ja ribisid peaks olema võimalik tunda (kuid mitte näha).

Ebasoovitav kaalutõus kutsikaeas avaldab liigset survet kasvavale luustikule, mis võib põhjustada mitmesuguseid ortopeedilisi probleeme.

Kirjutas Lisa Hannaby - Bsc. Psych. Hons, MSc Human Nutrition

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Probleemid pärakupaunadega – meil on lahendus!

Järgmine

Kutsika tervis ja heaolu

Jaga seda artiklit